БРОЈ: 111/1
ДАНА: 13.05.2024.године
На основу чл. 119. ст. 1 . тач. 1. и члана 124. Закона о здравственој заштити („Сл. гласник Републике Србије“, бр. 25/2019 и 92/2023-аутентично тумачење), Управни одбор Специјалне болнице за плућне болести „Др Будислав Бабић“ Бела Црква, на својој I седници одржаној дана 22.02.2024. године, донео је
С Т А Т У Т
СПЕЦИЈАЛНЕ БОЛНИЦЕ ЗА ПЛУЋНЕ БОЛЕСТИ
,,ДР БУДИСЛАВ БАБИЋ“ БЕЛА ЦРКВА
I УВОДНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1.
Статутом Специјалне болнице за плућне болести „Др Будислав Бабић“ Бела Црква, (у даљем тексту: Статут) уређује се: делатност, унутрашња организација, управљање, пословање, критеријуми за именовање и разрешење директора, као и друга питања од значаја за рад и пословање Специјалне болнице за плућне болести „Др. Будислав Бабић“ Бела Црква (у даљем тексту: Специјална болница).
Члан 2.
Специјална болница послује средствима у јавној својини.
Средства Специјалне болнице могу се претварати у друге облике својине, у складу са законом.
Члан 3.
Права и обавезе оснивача над Специјалном болницом врши Покрајинска влада Аутономне Покрајине Војводине (у даљем тексту: оснивач).
Члан 4.
Статусне промене Специјална болнице , као и промена и проширење делатности, врши се у складу са Законом.
Члан 5 .
Специјална болница је здравствена установа која има својство правног лица .
II НАЗИВ, СЕДИШТЕ, ПЕЧАТ И ШТАМБИЉ
Члан 6.
Специјална болница обавља здравствену делатност под називом: Специјална болница за плућне болести „Др Будислав Бабић“ Бела Црква.
Седиште Специјалне болнице је у Белој Цркви у улици Милетића број 55.
Члан 7.
Специјална болница може променити назив и седиште . О промени назива и седишта Специјалне болнице одлучује Управни одбор уз сагласност оснивача.
Члан 8.
Специјална болница има печат и штамбиљ у складу са законом. Печат је округлог облика пречника 55 мм у чијој је средини мали грб Републике Србије, грб и традиционални грб Аутономне покрајине Војводине који се постављају десно од Републике Србије , са кружно исписаним текстом: „ Република Србија, Аутономна покрајина Војводина, Специјална болница за плућне болести „Др. Будислав Бабић“ Бела Црква . Текст печата исписује се на српском језику, ћириличним писмом и на: румунском, мађарском и чешком језику и писму.
Члан 9.
Специјална болница има и мали печат округлог облика пречника 28 мм у чијој је средини мали грб Републике Србије са кружно исписаним текстом: Република Србија, Аутономна Покрајина Војводина, Специјална болница за плућне болесети „Др. Будислав Бабић“ Бела Црква.
Специјална болница има више примерака печата обележених римским бројевима.
Члан 10.
Специјална болница има штамбиљ правоугаоног облика димензија 60х40 мм, са истим текстом као и печат, са додатком простора за број деловодног протокола и датум, уз ознаку места и адресе седишта.
Текст штамбиља исписује се на српском језику, ћириличним писмом .
Члан 11.
Дирекор Специјалне болнице уређује начин издавања, руковања, задуживања, чувања и евиденције броја примерака печата и штамбиља Специјалне болнице.
Запослени који рукује печатом и штамбиљем задужује се уз потпис и лично је одговоран за њихову правилну употребу и чување. Печат и штамбиљ се после употребе чувају закључани.
Члан 12.
Специјална болница има и лого . Лого чини стилизована плућа елипсастог облика са називом и седиштем установе.
III ПРАВНИ ПРОМЕТ И ЗАСТУПАЊЕ
Члан 13.
У правном промету са трећим лицима Специјална болница за своје обавезе одговара целокупном имовином, у складу са законом.
Специјална болница има подрачун за средства јавних прихода и подрачун за средства сопствених прихода, који се воде код Управе за трезор, у складу са законом.
Специјална болница по основу потребе пословања и реализације пројектних активности отвара подрачуне који се воде код Управе за трезор, а намењени су искључиво одређеној пројектној активности.
Члан 14.
Специјалну болницу заступа и представља директор Специјалне болнице.
Члан 15.
Директор може пуномоћјем пренети одређена овлашћења за заступање Специјалне болнице и на друга лица.
Пуномоћје се издаје у писаном облику.
Издато пуномоћје се може увек опозвати.
IV ДЕЛАТНОСТ И УНУТРАШЊА ОРГАНИЗАЦИЈА
Члан 16.
Специјална болница обавља специјалистичко-консултативну и стационарну здравствену делатност у области пнеумофтизиологије, специјалистичко-консултативну из области интерне медицине, радиологије и психијатрије, лабораторијске и друге дијагностике, као и фармацеутску здравствену делатност у оквиру болничке апотеке.
У оквиру делатности Специјална болница нарочито:
- прати здравствено стање становништва у области за коју је основана и предузима и предлаже мере за његово унапређивање;
- прати и спроводи методе и поступке превенције, дијагностике, лечења и рехабилитације засноване на доказима, а нарочио утврђене стручно-методолошке и доктринарне протоколе;
- обезбеђује услове за стално стручно усавршавање својих запослених;
- спроводи програм здравствене заштите;
- спроводи мере ради спречавања нежељених компликација и последица при пружању здравствене заштите, као и мере опште
сигурности за време боравка грађана у здравственој установи и
обезбеђује сталну контролу ових мера;
- организује и спроводи мере сталног унапређења квалитета стручног рада.
- организује, односно обезбеђује мере за одлагање, односно уништавање медицинског отпада у складу са законом;
- истражује и открива узроке, појаве и ширење обољења као и начин и мере њиховог спречавања, сузбијања, раног откривања, ефикасног и квалитетног лечења;
- обавља дијагностичке, терапијске и рехабилитационе здравствене услуге у одељењу за специјалистичко-консултативне прегледе, болничким условима као и у дневниј болници;
- обавља фармацеутску здравствену делатност;
- обавља и друге послове који су у функцији Специјалне болнице у складу са законом.
У складу са својом делатношћу Специјална болница обавља палијативно збрињавање оболелих у терминалној фази болести и лечење оболелих у току дневног рада (дневна болница).
Члан 17.
У обављању здравствене делатности Специјална болница пружа превентивне дијагностичке, терапијске и рехабилитационе здравствене услуге из следећих специјалности: пнеумофтизиологије, радиологије, психијатрије, интерне
медицине, медицинске биохемије и микробиологије, као и фармацеутске здравствене делатности у оквиру болничке апотеке .
Члан 18.
У циљу ефикаснијег и рационалнијег обављања делатности, у Специјалној болници образују се следеће организационе јединице:
- БОЛНИЧКА ОДЕЉЕЊА
- СЛУЖБА ЗА СПЕЦИЈАЛИСТИЧКО–КОНСУЛТАТИВНЕ
ПРЕГЛЕДЕ
- БОЛНИЧКА ОДЕЉЕЊА И ОДЕЉЕЊЕ ЗА
ЛАБОРАТОРИЈСКО,РАДИОЛОШКУ И ДРУГУ
ДИЈАГНОСТИКУ СА БОЛНИЧКОМ АПОТЕКОМ,
- СЛУЖБА ЗА ПРАВНЕ, ЕКОНОМСКО–ФИНАНСИЈСКЕ,
ТЕХНИЧКЕ И ДРУГЕ СЛИЧНЕ ПОСЛОВЕ .
Образовање ужих организационих јединица у оквиру одељења и служби уређује се актом о организацији и систематизацији послова у Специјалној болници .
V ОРГАНИ
Члан 19.
Органи Специјалне болнице су:
- Директор,
- Управни одбор, и
- Надзорни одбор.
Органе Специјалне болнице именује и разрешава оснивач.
- ДИРЕКТОР
Члан 20.
За директора Специјалне болнице може бити именовано лице које поред општих услова прописаних законом, испуњава и следеће услове:
-Да је доктор медицине са завршеном специјализацијом из области пнеумофтизиологије , пулмологије ,психијатрије , интерне медицине , микробиологије, клиничке биохемије или да има високо образовање из области правне или економске струке , односно организационих наука , на академским мастер студијама у складу са законом којим се уређује високо образовање.
– Да има завршену акредитовану едукацију из области здравственог менаџмента.
– Да има најмање пет година искуства као руководилац здравствене установе , односно руководилац организационе јединице у здравсвеној установи.
– Да није осуђиван , односно против којег се неводи истрага , односно против којег није подигнута оптужница за кривично дело утврђено законом којим се уређује организација и надлежност државних органа у сузбијању организованог криминала, корупције и других посебно тешких кривичних дела , односно које није правоснажно судском одлуком осуђивано за умишљајно кривично дело на казну затвора од шест месеци или тежу казну , нити за кривично дело против здравља људи , односно којем није правоснажном судском одлуком изречена мера безбедности у складу са Кривичним закоником и то : обавезно психијатријско лечење и чување у здравственој установи , обавезно психијатријско лечење на слободи , обавезно лечење наркомана, обавезно лечење алкохоличара , односно забрана вршења позива , делатности и дужности због које не може обављати дужност директора.
– Да није члан органа политичке странке .
Ако је за директора здравствене установе именовано лице са високим образовањем из области правних , економских, односно организационих наука, заменик директора мора бити зравствени радник има завршену специјализацију у складу са законом који има најмање пет година радног искуства као руководилац здравствене установе , односно руководилац организационе јединице у здравсвеној установи.
Члан 21.
Директор Специјалне болнице именује се на основу јавног конкурса који расписује управни одбор установе .Јавни конкурс расписује се 90 дана пре истека мандата директора .
Огласом јавном конкурсу за директора Специјалне болнице садржи нарочито : податке о Специјалној болници , пословима , условима за именовање директора , место рада, стручној оспособљености , знањима и вештинама које се оцењују у изборном поступку и начину њихове провере , у року у којем се подносе пријаве , податке о лицу задуженом о давању задужења на јавном конкурсу , адресу на коју се пријаве подносе као и податке о доказима који се прилажу уз пријаву.
Оглас о јавном конкурсу за директора здравсвене установе објављује се у „Сл.гласнику РС „ и најмање једним дневним новинама које се дисрибуирају на целој територији Републике Србије као и на интернет страници Министарства.
Рок за подношење пријава на јавни конкурс за директора почиње да тече
наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије“ и
не може бити краћи од пет радних дана.
Уз пријаву на јавни конкурс за директора, учесник јавног конкурса прилаже:
1) доказ о неосуђиваности;
2) доказ о одговарајућем образовању;
3) доказ о радном искуству у струци;
4) друге доказе о испуњавању прописаних услова за рад на радном месту директора.
Чланови Управног одбора који учествују у изборном поступку за директора Специјалне болнице, дужни су да, у року од 24 сата од сазнања, пријаве постојање свог приватног интереса, односно приватног интереса са њима повезаних лица у погледу рада и одлучивања у вези са именовањем директора здравствене установе.
Уколико члан Управног одбора или са њиме повезана лица имају интерес везан за именовање директора Специјалне болнице, тај члан Управног одбора изузима се из поступка за избор директора.
По истеку рока за подношење пријава на конкурс за директора, Управни одбор прегледа све приспеле пријаве и поднете доказе и саставља списак кандидата међу којима се спроводи изборни поступак, који потписују сви чланови Управног одбора.
Изборни поступак спроводи се само међу кандидатима који испуњавају услове за рад на радном месту директора.
Кандидатима међу којима се спроводи изборни поступак за директора доставља се писмено обавештење о томе кад отпочиње изборни поступак, најмање пет радних дана пре дана отпочињања изборног поступка.
Ако се изборни поступак спроводи у више делова, кандидати се на почетку сваког дела обавештавају о томе када почиње наредни део изборног поступка.
Кандидат за директора који се не одазове позиву да учествује у једном делу изборног поступка, не позива се да учествује у наредном делу изборног поступка.
У изборном поступку за директора, Управни одбор оцењује стручне оспособљености, знања и вештине кандидата које су наведене у огласу о конкурсу и на начин који је наведен у огласу о конкурсу.
Управни одбор обавља усмени разговор са свим кандидатима међу којима се спроводи изборни поступак.
Ранг листу кандидата за директора, Управни одбор доноси већином гласова од укупног броја чланова Управног одбора.
Ранг листу са највише три кандидата који су са најбољим резултатом испунили услове за избор директора Специјалне болнице, Управни одбор, уз записник о извршеном изборном поступку, доставља оснивачу у року од 30 дана од дана завршетка јавног конкурса.
На основу предлога Управног одбора, оснивач је дужан да изабере кандидата са ранг листе у року од десет радних дана од дана достављања предлога, кога решењем именује за директора Специјалне болнице.
Сви кандидати који су учествовали у изборном поступку имају право на увид у конкурсну документацију, у сврху заштите права у поступку спровођења јавног конкурса.
Решење из става 16. овог члана коначно је у управном поступку и против њега се може покренути управни спор.
Решење о именовању директора Специјалне болнице објављује се у гласилу аутономне покрајине.
Директор Специјалне болнице именује се на период од четири године и може бити поново именован.
Именовани кандидат дужан је да ступи на дужност директора у року од десет радних дана од дана објављивања решења о именовању у гласилу аутономне покрајине.
Члан 22.
Директор Специјалне болнице:
1) организује и руководи процесом рада у Специјалној болници;
2) одговоран је за благовремено и квалитетно пружање здравствене заштите и спровођење унутрашње провере квалитета стручног рада здравствених радника и здравствених сарадника;
3) стара се о законитости рада Специјалне болнице и одговара за законитост рада;
4) одлучује о свим правима и обавезама запослених из радног односа, у складу са законом;
5) одговоран је за извршење финансијског плана и програма рада Специјалне болнице, у складу са законом;
6) доноси одлуке о специјализацијама и ужим специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника;
7) одговара за извршавање судских одлука, аката и налога инспекцијских и других законом овлашћених органа;
8) утврђује начин организовања и спровођења здравствене заштите за време штрајка у складу са законом;
9) именује комисије и друга радна тела;
10) координира рад унутрашњих организационих јединица Специјалне болнице;
11) именује руководиоце унутрашњих организационих јединица;
12) подноси Управном и Надзорном одбору писмени тромесечни извештај о преузетим финансијским обавезама и извршењу финансијског плана.
13) подноси Управном одбору писмени шестомесечни извештај о пословању Специјалне болнице;
14) присуствује седницама и учествује у раду Управног одбора, без права
одлучивања;
15) доноси одлуке о додели уговора о јавним набавкама у складу са законом и
Планом јавних набавки;
16) представља и заступа Специјалну болницу и стара се о законитости рада
Специјалне болнице,
17) извршава одлуке Управног и Надзорног одбора,
18) директор доноси акт о организацији и систематизацији послова,
19) врши и друге послове предвиђене законом.
Члан 23.
Дужност директора Специјалне болнице престаје истеком мандата и разрешењем.
Оснивач Специјалне болнице разрешиће директора пре истека мандата:
1) на лични захтев;
2) ако обавља функцију супротно закону;
3) ако нестручним, односно несавесним обављањем дужности, супротно пажњи доброг привредника, пропустима у доношењу и извршавању одлука и организовању рада у Специјалној болници, проузрокује штету Специјалној болници или одступи од плана пословања Специјалне болнице;
4) преузме обавезе изнад одобрених апропријација;
5) ако му надлежна комора изрекне једну од дисциплинских мера прописаних законом;
6) ако је налазом здравствене, односно фармацеутске инспекције, Надзорног одбора, односно другог надзорног органа, установљена тежа повреда прописа и општих аката Специјалне болницеили незаконитост рада директора;
7) ако наступе околности из члана 113. став 6. Закона о здравственој заштити;
8) ако у току трајања мандата буде правноснажно осуђен на казну затвора, ако је правноснажном судском одлуком осуђен за кривично дело против здравља људи, кривично дело утврђено законом којим се уређује организација и надлежност државних органа у сузбијању организованог криминала, корупције и других посебно тешких кривичних дела, односно ако му је правноснажном судском одлуком изречена мера безбедности у складу са Кривичним закоником, и то: обавезно психијатријско лечење и чување у здравственој установи, обавезно психијатријско лечење на слободи, обавезно лечење наркомана, обавезно лечење алкохоличара, односно забрана вршења позива, делатности и дужности због које не може обављати дужност директора;
9) ако Специјална болница стиче средства супротно закону, односно наплаћивањем здравствених услуга осигураним лицима супротно закону којим се уређује здравствено осигурање;
10) ако неоправдано не извршава одлуке Управног одбора или поступа супротно тим одлукама;
11) ако у току мандата буде именован у орган политичке странке;
12) из других разлога утврђених законом којим се уређује рад запослених у јавним службама;
13) из других разлога утврђених законом.
Директор Специјалне болнице, изабран на јавном конкурсу, коме је истекао мандат или који је разрешен на лични захтев, а који има закључен уговор о раду на неодређено време са Специјалном болницом, наставља да ради у Специјалној болници на радном месту на којем је био распоређен пре именовања за директора Специјалне болнице.
Директор Специјалне болнице, изабран на јавном конкурсу, коме је истекао мандат или који је разрешен на лични захтев, а који је закључио уговор о раду са Специјалном болницом на одређено време за време трајања мандата директора, може у Специјалној болници да заснује радни однос на неодређено време на другом радном месту за које испуњава услове ако оно постоји, а по спроведеном јавном конкурсу и у складу са финансијским и кадровским планом, а ако не постоји, престаје му радни однос у складу са прописима којима се уређује рад.
- УПРАВНИ ОДБОР
Члан 24.
Управни одбор је орган управљања Специјалне болнице.
Управни одбор има три члана од којих је један члан из Специјалне болнице, а два члана су представници оснивача.
Члан Управног одбора из Специјалне болнице именују се на предлог Стручног савета Специјалне болнице, уз претходно прибављено мишљење репрезентативних синдиката у Специјалној болници.
Управни одбор Специјалне болнице именују се на период од четири године.
Лице може бити члан Управног одбора највише у два мандата.
За члана Управног одбора може бити именовано лице које испуњава услове дефинисане Законом о здравственој заштити.
Мандат свих чланова Управног одбора престаје истеком мандата Управног одбора, без обзира на промене појединих чланова Управног одбора.
Оснивач Специјалне болнице разрешиће члана Управног одбора пре истека мандата, у складу са Законом о здравственој заштити.
Члан 25.
Председник Управног одбора сазива седницу Управног одбора према потреби.
Председник Управног одбора дужан је да сазове седницу на предлог:
- директора Специјалне болнице
- оснивача Специјалне болнице
- најмање члана Управног одбора Специјалне болнице
- Надзорног одбора Специјалне болнице.
Члан 26.
Управни одбор Специјалне болнице:
1) доноси статут Специјалне болнице, уз сагласност оснивача;
2) доноси друге опште акте Специјалне болнице, ускладу са законом;
3) одлучује о пословању Специјалне болнице;
4) доноси програм рада и развоја Специјалне болнице;
5)доноси предлог финансијског плана Специјалне болнице у поступку припреме буџета и то по свим изворима финансирања и доставља га Републичком фонду за здравствено осигурање на сагласност;
6) усваја годишњи финансијски извештај Специјалне болнице, ускладу са законом;
7) усваја годишњи извештај о попису имовине и обавеза;
8) даје сагласност на завршни рачун Специјалне болнице;
9) усваја годишњи извештај о раду и пословању Специјалне болнице;
10) одлучује о коришћењу средстава Специјалне болнице, у складу са законом;
11) у случају губитка у пословању Специјалне болнице без одлагања обавештава оснивача;
12)расписује јавни конкурс и спроводи поступак избора кандидата за директора Специјалне болнице;
13) одлучује о отпису потраживања;
14) утврђује цене здравствених услуга које пружа Специјална болница, а које нису утврђене Уговором са Републичким фондом здравственог осигурања;
15) обавља и друге послове утврђене законом и овим Статутом.
Акти из става 1. тач. 5)-8) овог члана, за део средстава које Специјална болница стиче из буџета и из средстава организације обавезног здравственог осигурања , доносе се на начин и по поступку којим се уређује буџетски систем Републике Србије.
Контролу финансијског плана здравствене установе врши Републички фонд за здравствено осигурање.
Управни одбор доноси Пословник о раду којим се утврђује начин рада Управног одбора.
Члан 27.
Управни одбор одлучује ако је присутно више од половине чланова Управног одбора и доноси одлуке већином гласова од укупног броја чланова.
Члан 28.
У циљу решавања одређених питања из делокруга рада Управног одбора или непосредног одлучивања о појединим питањима, Управни одбор образује повремене комисије.
Састав и број повремених комисија, њихове задатке и овлашћења, утврђује Управни одбор актима о њиховом оснивању.
- НАДЗОРНИ ОДБОР
Члан 29.
Надзорни одбор Специјалне болнице обавља надзор над пословањем у Специјалној болници.
Надзорни одбор одлучује ако је присутно више од половине чланова Надзорног одбора и доноси одлуке већином гласова од укупног броја чланова.
Надзорни одбор подноси оснивачу извештај о свом раду, најмање два пута годишње.
Извештај из става 3. овог члана обухвата, између осталог, извештај о надзору над радом директора и Управног одбора Специјалне болнице, који укључује реализацију финансијског плана на основу годишњег финансијског извештаја Специјалне болнице, завршни рачун Специјалне болнице, годишњи извештај о раду и пословању Специјалне болнице, извештај о коришћењу средстава Специјалне болнице у складу са законом, као и друга питања која су од значаја за финансијску одрживост Специјалне болнице.
Члан 30.
Надзорни одбор има три члана од којих је један члан из Специјалне болнице, а два члана су представници оснивача.
Чланови Надзорног одбора из Специјалне болнице именују се на предлог Стручног савета, уз претходно прибављено мишљење репрезентативних синдиката у Специјалној болници.
За члана Надзорног одбора може бити именовано лице које испуњава услове дефинисане Законом о здравственој заштити.
Чланови Надзорног одбора Специјалне болнице именују се на период од четири године.
Лице може бити члан Надзорног одбора највише у два мандата.
Мандат свих чланова Надзорног одбора престаје истеком мандата Надзорног одбора, без обзира на промене појединих чланова Надзорног одбора.
Оснивач Специјалне болнице разрешиће члана Надзорног одбора пре истека мандата, у складу са Законом о здравственој заштити.
Члан 31.
Надзорни одбор:
- врши надзор над радом и пословањем Специјалне болнице;
- разматра периодичне, шестомесечне и годишње извештаје о раду и
- пословању Специјалне болнице, као и њен завршни рачун;
- врши увид у спровођење закона и других прописа у вези са финансијским
пословањем;
- врши увид у спровођење одлука Управног одбора;
- доноси пословник о свом раду;
- обавља и друге послове утврђене законом и овим Статутом.
Члан 32.
Чланови Управног и Надзорног одбора Специјалне болнице одговарају солидарно за штету коју својом одлуком проузрокују, ако је та одлука донета крајњом непажњом или са намером да се штета проузрокује, осим ако приликом доношења одлуке издвоје своје мишљење и то се констатује у записнику.
VI СТРУЧНИ ОРГАНИ
Члан 33.
Стручни органи Специјалне болнице су:
- Стручни савет;
- Етички одбор;
- Комисија за унапређење квалитета здравствене заштите ;
- Стручни савет
Члан 34.
Стручни савет је саветодавни орган директора и Управног одбора.
Стручни савет има 5 чланова.
Чланови стручног савета су здравствени радници са високом стручном спремом, које на предлог организационих јединица Специјалне болнице именује директор.
У раду стручног савета учествује и главна сестра- техничар болнице.
Директор Специјалне болнице не може бити члан стручног савета .
Савет се састаје најмање једном у 3 месеца .
Члан 35.
Стручни савет Специјалне болнице врши следеће послове:
1) разматра и одлучује о питањима стручног рада Специјалне болнице;
2) доноси годишњи програм унутрашње провере квалитета стручног рада у Специјалној болници до 31. децембра текуће године за наредну годину;
3) прати спровођење унутрашње провере квалитета стручног рада у Специјалној болници;
4) предлаже мере за унапређење квалитета стручног рада у Специјалној болници;
5) сачињава годишњи извештај о спровођењу унутрашње провере квалитета стручног рада у Специјалној болници, који доставља директору Специјалне болнице до 31. Јануара текуће године за претходну годину;
6) доноси годишњи план унапређења квалитета стручног рада, као и годишњи план стручног развоја Специјалне болнице, који доставља директору и комисији за унапређење квалитета здравствене заштите до 15. Фебруара текуће године;
7) доноси предло ггодишњег плана стручног усавршавања здравствених радника и здравствених сарадника до 1. септембра текуће године за наредну годину;
8) предлаже директору чланове Етичког одбора;
9) обавља и друге послове утврђене Статутом Специјалне болнице.
Члан 36.
Стручни савет доноси Пословник о свом раду.
Стручни савет разматра и одлучује о питањима из своје надлежности ако је присутно више од половине чланова Стручног савета и доноси одлуке већином гласова од укупног броја чланова.
- Етички одбор
Члан 37.
Етички одбор Специјалне болнице је стручни орган које прати пружање и спровођење здравствене заштите на начелима професионалне етике, начелима поштовања људских права и вредности, као и кодекса понашања запослених у Специјалној болници.
Директор Специјалне болнице именује Етички одбор на предлог Стручног савета.
Етички одбор има пет чланова.
Чланови Етичког одбора именују се из реда здравствених радника, односно здравствених сарадника, запослених у Специјалној болници.
За члана Етичког одбора може бити именовано лице које се у обављању професије истиче у поштовању моралних и етичких начела медицинске струке.
Етички одбор у Специјалној болници именује се на период од четири године.
Лице може бити члан Етичког одбора највише у два мандата.
Етички одборсастаје се најмање једном у три месеца.
Етички одбор одржава седнице уколико присуствује више од половине укупног броја чланова, а одлуке доноси већином гласова од укупног броја чланова.
Члан 38.
Задаци етичког одбора Специјалне болнице су :
1) прати и анализира примену начела професионалне етике у обављању здравствене делатности и предлаже мере за њихово унапређење;
2) прати и анализира спровођење Кодекса понашања запослених у Специјалној болници и предлаже мере за њихово унапређење;
3) даје сагласност за спровођење научних истраживања у области здравства, медицинских истраживања, истраживања у области јавног здравља, као и да прати њихово спровођење;
4) прати, анализира и даје мишљења о етичности односа здравствених радника, здравствених сарадника и пацијената;
5) прати, анализира и даје мишљења о примени начела професионалне етике у превенцији, дијагностици, лечењу, здравственој нези, рехабилитацији, истраживању, као и о увођењу нових здравствених технологија;
6) доприноси унапређењу примене начела професионалне етике у обављању здравствене делатности и развијању партнерског односа здравствених радника, здравствених сарадника и пацијената;
7) врши саветодавну функцију и разматра и друга етичка питања у обављању делатности Специјалне болнице;
8) сарађује са Етичким одбором надлежне коморе.
Члан 39.
На надлежности, састав, услове и начин рада етичког одбора Специјалне болнице у погледу клиничких испитивања лекова и медицинских средстава примењују се одредбе закона којим се уређују лекови и закона којим се уређују медицинска средства.
3.Комисија за унапређење квалитета здравствене заштите
Члан 40.
Комисија за унапређење квалитета здравствене заштите је стручни орган који се стара о сталном унапређењу квалитета здравствене заштите која се спроводи у Специјалној болници.
Члан 41.
Комисија за унапређење квалитета здравствене заштите:
1) доноси годишњи план праћења показатеља квалитета здравствене заштите у Специјалној болници до 31. децембра текуће године за наредну годину;
2) прати показатеље квалитета здравствене заштите у Специјалној болници;
3) сачињава годишњи извештај о показатељима квалитета здравствене заштите, који се доставља директору и надлежном заводу за јавно здравље до 15. фебруара текуће године за претходну годину;
4) предлаже мере за унапређење квалитета пружања здравствене заштите и унапређење квалитета рада Специјалне болнице;
5) доноси годишњи план унапређења квалитета здравствене заштите у Специјалној болници, на основу годишњег извештаја о показатељима квалитета здравствене заштите из тачке 3) овог члана и годишњег плана унапређења квалитета стручног рада из члана 128. став 1. тачка 6) Закона о здравственој заштити, који се доставља директору Специјалне болнице до 1. марта текуће године.
Члан 42.
Комисија за спровођење квалитета здравствене заштите у свом саставу има пет чланова. Чланове комисије именује директор Болнице.
Комисија за унапређење квалитета здравствене заштите разматра и одлучује о питањима из своје надлежности ако је присутно више од половине чланова Комисије и доноси одлуке већином гласова укупног броја чланова.
VII ИНТЕРНА КОНТРОЛА
Члан 43.
У Специјалној болници успоставља се систем интерне контроле за све трансакције рачуна, прихода и расхода, рачуна финансијских средстава и обавеза и рачуна финансирања, као и управљања државном имовином, организовањем посебне службе интерне контроле.
Интерна контрола има за циљ да обезбеди примену закона, прописа, правила и процедуре, успешно пословање, економично, ефикасно и наменско коришћење средстава, улагање средстава и чување од губитка, укључујући и од преваре, неправилности или корупције, интегритет и поузданост информација, рачуна и података.
Члан 44.
На поступак и начин вршења интерне контроле у Специјалној болници примењују се одредбе закона којим се уређује буџетски систем, као и прописи донети за спровођење тог закона.
.
VIII СРЕДСТВА
Члан 45.
Специјална болница стиче средства за рад у складу са законом.
Употреба средстава из става 1. овог члана ближе се уређује актом који доноси Управни одбор.
IX ИМОВИНА
Члан 46.
Имовину Специјалне болнице чине права коришћења, управљања и располагања имовином у јавној својини која се односе на покретне и непокретне ствари, новчана средства и хартије од вредности, као и друга имовинска права.
Специјална болница има у погледу коришћења, управљања и располагања имовином у државној својини, обавезе и одговорности утврђене законом.
Члан 47.
Специјална болница има право и обавезу да имовину у јавној својини у складу са законом штити од оштећења и да их користи у складу са њиховом наменом.
У складу са ставом 1. овог члана Специјална болница осигурава имовину у јавној својини.
.
X ЈАВНОСТ РАДА
Члан 48.
О свом раду Специјална болница обавештава грађане и надлежне органе општине, Аутономне Покрајине Војводине и Републике Србије, у складу са законом.
Информисање јавности о раду Специјалне болнице врши директор или лице које он овласти.
У остваривању права пацијената на информације и обавештења, надлежни здравствени радник дужан је да пацијенту да информације и обавештења у складу са законом.
XI СЛУЖБЕНА И ПОСЛОВНА ТАЈНА
Члан 49.
Здравствени радници и здравствени сарадници као и други запослени у Специјалној болници, у складу са законом, дужни су да чувају пословну тајну Специјалне болнице.
Члан 50.
Дужности чувања пословне тајне, здравствени радници и други запослени у болници, могу бити ослобођени одлуком надлежног органа и у другим случајевима утврђеним законом.
Члан 51.
У циљу успешног извршавања и обезбеђивања одређених послова у Специјалној болници, поједини подаци и акти представљају пословну тајну.
Под пословном тајном у смислу члана 1 овог става, сматрају се :
1)план физичко-техничког обезбеђења Специјалне болнице;
2)подаци који се односе на процену имовине;
3)подаци које државни органи саопште Специјалној болници као поверљиве;
4)подаци који садрже понуде на конкурсу и јавно надметање до објављивања
резултата конкурса, односно јавног надметања;
5)други подаци који су као пословна тајна утврђени законом и другим прописима.
Члан 52.
Документа и податке који представљају пословну тајну, трећим лицима може саопштити директор Специјалне болнице или од њега овлашћено лице, под условом да саопштавање пословне тајне не наноси штету општем интересу или Специјалној болници.
Члан 53.
Не сматрају се повредом чувања пословне тајне саопштење исправа или података, ако се те исправе, односно подаци саопштавају у складу са законом и овим Статутом. Повредом чувања пословне тајне не сматра се ни саопштавање на седницама Управног одбора или Надзорног одбора оних исправа или података који су неопходни ради вршења њихових функција.
Запослени који на седници Управног одбора или Надзорног одбора саопштава податке који представљају пословну тајну дужан је да присутне упозори да се исправе и подаци сматрају пословном тајном и да су присутни дужни да то чувају као пословну тајну.
XII ЗАШТИТА ЗДРАВЉА И УНАПРЕЂЕЊЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Члан 54.
Специјална болница разматра стање и проблеме живота и здравља запослених и заштите и унапређења животне средине, у складу са законом.
XIII СТАТУТ И ДРУГА ОПШТА АКТА
Члан 55.
Статут Специјалне болнице доноси Управни одбор уз сагласност оснивача, у складу са законом .
У Специјалној болници, поред Статута, доносе се и општа акта, којима се уређује:
- организација послова и систематизација радних места у Специјалној болници;
- начин и поступак остваривања здравствене заштите;
- кућни ред;
- стручно усавршавање и специјализације;
- стамбени односи;
- архивска грађа;
- унутрашњи надзор над стручним радом;
- безбедност и заштита на раду;
- службена и пословна тајна .
У Специјалној болници доносе се и друга општа акта чија обавеза доношења произилази из закона и прописа донетих за спровођење тих закона.
Члан 56.
Иницијативу за доношење, измену и допуну Статута, односно другог општег акта, могу покренути:
- директор;
- управни одбор;
- надзорни одбор;
- оснивач.
Иницијатива из става 1 овог члана подноси се Управном одбору.
О својој одлуци Управни одбор обавештава подносиоца иницијативе у року од петнаест дана од дана пријема.
Члан 57.
Измена и допуна Статута, односно другог општег акта врши се на начин и по поступку по коме је акт и донет.
XIV. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 58.
Ступањем на снагу овог Статута престаје да важи Статут број 418/1 од 18.10.2007. године.
Члан 59.
Овај Статут, по добијању сагласности оснивача, ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли.
ПРЕДСЕДНИК УПРАВНОГ ОДБОРА
Дипл.фармацеут Милутинов Иван
На одредбе Статута Специјалне болнице, у делу којим се уређује област здравствене заштите, односно специјалности из којих она обавља здравствену делатност, унутрашња организација и критеријуми за именовање и разрешење директора, мишљење је дало Министарства здравља Републике Србије, број: 110-00-00029/2024-02 од дана 12.03.2024 .године.
На овај Статут, оснивач је дао сагласност бр. _______________, од ____________године.
Статут је објављен на огласној табли Специјалне болнице _______________ године.
ВД ДИРЕКТОРА СПЕЦИЈАЛНЕ БОЛНИЦЕ
Шинжар др Биљана